Томаго (тамаго) – багатошаровий солодкуватий омлет, технологія приготування та смак якого помітно відрізняється від європейського варіанту. Відмінно поєднується з рисом, норі, морською капустою та іншими інгредієнтами. Завдяки ніжному смаку та корисним властивостям, тамаго входить до складу деяких ролів. Часто використовується приготування вегетаріанських страв. Суші із омлетом характеризуються різноманітним поєднанням продуктів. Шеф-кухарі додають у них рибу, морепродукти, овочі, в результаті чого виходять оригінальні шедеври.

Історія омлету Тамаго

Сьогодні тамаго – молода страва Японії, проте за масштабами популярності практично не поступається рису. До 18 століття все було інакше. Тоді японці зовсім не вживали в їжу яйця, оскільки вони були дорогим задоволенням. Тамаго набув популярності менше 100 років тому. Появу омлету можна порівняти зі стрімким сходженням юної зірки на Олімп слави.

Тамаго готують на сніданок чи вечерю, додають у суші та роли, подають замість десертів. Стародавні рецепти приготування японського омлету відрізняються від сучасних варіантів і більше нагадують інструкцію варіння яєць.

Молочні продукти раніше не використовувалися, а інші компоненти тамаго, такі як мирин, сіль та цукор міг дозволити собі не кожен. Перші зміни з’явилися після того, як між японцями та американськими налагодилися стосунки. З цього моменту в Країні сонця, що сходить, почалася «ера» яєць.

За якихось кілька років ставлення японців до страв з яєць докорінно змінилося, вони стали доступними практично всім верствам населення. Тамаго сподобався дорослим і дітям, тому міцно влаштувався в раціоні.

В яких блюдах можна зустріти Томаго?

Японський омлет подається як самостійна страва. Його готують шеф-кухарі ресторанів та господині на кухні. Крім того, томаго є важливим компонентом суші темаки, нігірі та різних видів ролів. Яскравий представник – Червоний Дракон. Його варто скуштувати кожному, хто бажає оцінити яскравий смак ролів із омлетом. До його складу також входить ікра леткої риби, слайси риби вугор, норі, рис та лосось.

Солодкуватий листковий омлет з ніжною текстурою чудово поєднується з морепродуктами, будь-якими овочами, включаючи авокадо, перець та огірок, а також кунжутом, різними зернами та соусами. Ці та інші компоненти доповнюють смак, розкривають нові грані.

Секрет оригінального смаку омлету

Кожен європеєць, напевно, вміє готувати омлет, адже у цьому немає нічого складного. Достатньо взяти свіжі яйця, додати молоко, збити та посолити за смаком. За бажання можна зробити овочеву або м’ясну начинку. Яєчну масу виливають на сковороду і готують кілька хвилин, поки вона не перетвориться на пишний пиріг. Найчастіше класичний омлет їдять на сніданок, рідше на вечерю.

Щодо тамаго, для приготування використовуються такі компоненти:

  • солодке рисове вино Мирін, яке відноситься до традиційних напоїв країни Вранішнього сонця;
  • для пікантності додають трохи соєвого соусу;
  • рисовий оцет надає страві легкої кислинки;
  • для розкриття смакових граней додають білий цукор.

Інгредієнти ретельно збиваються віночком, проціджують через дрібне сито, що запобігає грудочкам, дозволяє тесту насититися киснем і стати ніжнішим. Важливий атрибут – квадратна або прямокутна сковорода, де кожен шар смажиться по черзі. В результаті виходить тонка страва, а не висока і пухка, як у традиційному варіанті.

Як приготувати омлет тамаго вдома?

омлет тамаго

Омлет тамаго можна приготувати на домашній кухні. Після теоретичної частини час переходити до практики. Перше, що потрібно зробити, знайти прямокутну сковорідку. Але якщо її немає, підійде млинця з тонким дном. Головна умова – якісне антипригарне покриття, щоб суміш рівномірно просмажилася.

Ретельно змішати усі складові – лише половина успіху. Важливо дотримуватись особливої технології приготування. Вона вимагає особливої майстерності та певних навичок, тому якщо з першого разу японський омлет не вийде, не впадайте у відчай. Небагато практики і ви отримаєте тонкі листкові рулетики.

Сенс приготування в тому, щоб підсмажити тонкі пласти і одразу на сковороді сформувати їх у рулетики. Для цього важливо не пересмажити так званий корж, інакше він стане пухким і почне кришитися. Але якщо почати загортати зарано, теж нічого не вийде. Якщо маса підгорить, її не можна використовувати для ролів, це зіпсує їх ніжний смак.

Яєчну масу виливають на сковороду порційно, загортають за допомогою лопатки. Так роблять з тестом, що залишився, поки всі рулетики будуть готові. Шеф-кухарі Roll Club спіткали цю майстерність і готові радувати своїх гостей першокласними стравами.

Пропонуємо вам не витрачати час та сили на кухні

Якщо ви не хочете пробувати свої сили у приготуванні японського омлету, зателефонуйте до Roll Club. Майстерні кухарі із задоволенням приготують тамаго. Майстерність відточена до дрібниць, завдяки чому її не відрізнити від того, що подають у ресторанах Японії.

У меню великий вибір суші з японським омлетом на будь-який смак з різноманітними начинками. Кур’єри привезуть замовлення у заздалегідь обумовлений час у призначене місце. Доставка здійснюється за дотриманням температурного режиму. Замовити суші та роли можна «в один клік» у мобільному додатку або зателефонувавши за вказаним телефоном.

Залишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *